İspanya hükümeti, vatandaşlarını küresel gıda fiyatlarına karşı korumak için temel gıda ürünlerinden KDV almayacak

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükümeti, küresel krizin etkisiyle gıda fiyatlarındaki artışlara karşı 1 Ocak 2023’ten bu yana uyguladığı temel gıda ürünlerinde KDV’siz satışlara 1 Temmuz’dan itibaren zeytinyağını da ilave edecek.

Başbakanlık kaynaklarına göre, İspanyol basınında yer alan haberlerde, İspanya’da son 1,5 yıldır ekmek, yumurta, meyve veya sebze gibi temel ihtiyaç ürünü olarak kabul edilen gıdalardan KDV alınmaması uygulaması, 1 Temmuz’dan itibaren zeytinyağı için de geçerli olacak.

Hükümet, 2023 yılı başında aldığı kararda normal şartlarda yüzde 10 olan zeytinyağından alınan KDV oranını yüzde 5’e indirmişti.

Bakanlar Kurulunun 25 Haziran’da alacağı karar sonrasında 1 Temmuz’dan itibaren KDV oranı sıfırlanacak zeytinyağının artık temel gıda ürünü olarak tanımlanmasından dolayı bu uygulama kalktıktan sonra da yüzde 4 KDV oranına geçileceği belirtildi.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsünün (INE) verilerine göre, Ocak 2021’den bu yana yüzde 204,8’lik fiyat artışı kaydedilen zeytinyağı normal şartlarda litresi ortalama 10-12 euroya satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir