‘Kahramandan mülteciye’: Suriye’nin ilk kozmonotu Faris, Antep’te hayatını kaybetti

Uzaya giden ilk Suriyeli ve ikinci Arap olma unvanına sahip Tümgeneral Muhammed Faris’in Antep’te bir hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Yakınları, Faris’in ramazan ayı sonlarında kalp krizi geçirdiğini ifade etti. Faris, Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye sığınmıştı.

Faris, Sovyetler Birliği’nin Interkosmos programının bir parçası olarak ilk ve tek uzay uçuşunu 22 Temmuz 1987’de kozmonotlar Aleksandr Viktorenko ve Aleksandr Pavlovich Aleksandrov ile birlikte Soyuz-3’le gerçekleştirmişti. Uzay dönüşünde binlerce kişinin karşıladığı Faris’in adı, sokak ve okulların yanı sıra bir havalimanına da verildi.

2015 yılında “Uzaydaki Suriyeli: Kozmonot bir kahramandan mülteciye” başlıklı haber için Middle East Eye’a konuşan Faris, “Uzay eğitimi çok zordu ama şimdi düşündüğümde benim, Suriye’deki ailemin ve Suriyeli dostlarımın son birkaç yılda katlanmak zorunda kaldıklarına kıyasla çok kolaydı” demişti. Faris, sözlerine şöyle devam etmişti: “Suriye’den ayrılmak üzereyken çocuklarıma en geç bir ay sonra döneceğimizi söylediğimi hatırlıyorum. Ne kadar yanılmışım.”

2012 yılında Suriye Hava Kuvvetleri’nden ayrılarak muhaliflere katılan Faris’in tüm mal varlığına el konulmuştu.

Faris, 2016’da The Guardian’a verdiği bir röportajda ise, “Tüm dünyayı pencerenizden gördüğünüzde, ‘biz ve onlar’ diye bir şey kalmaz, siyaset kalmaz” ifadelerini kullanmıştı. Faris, 1987 yılında uzaya gidip gelmesinden sonra Suriye’de bulunan üniversitelerde 10 yıl kadar ders vermişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir